Jei rengiatės kalbėti viešai

Parengė vertimų biuro „Ars libri“ redaktorė G. Savkaitė

Darbo interviu, konferenciniai skambučiai, susitikimai, produkto pristatymai, viešieji renginiai – kertinė verslo komunikacijos dalis. Visais šiais atvejais būtina taisyklinga kalba. Ji padės kurti įvaizdį, reputaciją, užmegzti ir palaikyti verslo santykius.

Taisyklinga kalba gali padėti išsiskirti iš konkurentų, pritraukti klientų ir užsitarnauti jų pasitikėjimą, motyvuoti darbuotojus. Neabejotinai ji pravers ir užlipus ant scenos verslo konferencijoje, mokymuose ar verslininkų klube. Štai keletas taisyklių, kuriomis vadovaujantis kalba taps sklandesnė, įtaigesnė. · Taisyklingumas. Jūsų klausantis turi būti aišku, kad išmanote gramatiką ir kalbos kultūrą. Gramatiškai taisyklingas žodis turi būti ištartas aiškiai, natūraliai, paprastai, kitaip tariant, tinkamai. Jei taip kalbėsite, klausytojai dėmesį sutelks į dalyko esmę, o ne į kalbėjimo formą.

· Grynumas. Pirmiausia tai reiškia, kad turite paisyti bendrinės kalbos normų, vartoti savus žodžius, posakius, gramatines konstrukcijas. Viešos kalbos kokybė ypač nukenčia nuo sintaksės svetimybių, barbarizmų, žargonybių, perdėto tarptautinių žodžių vartojimo. Stiliaus grynumui taip pat kenkia ir įvairūs kanceliarizmai, nes jie skamba nenatūraliai, sausai („priklausomai nuo“, „ryšium su“). Reikia vengti ir netaisyklingų konstrukcijų, atsiradusių dėl svetimų kalbų įtakos, pavyzdžiui, „kas liečia“, „šiai dienai turime“, „kaip taisyklė“, „principe“ ir pan.

· Aiškumas. Perdėtai įmantri kalba bus neaiški. Jei kalba bus perkrauta specialiaisiais terminais, klausytojams taip pat gali būti sunku suvokti, apie ką kalbate. Reikėtų saikingiau vartoti pastaruoju metu itin pamėgtus žodžius, pavyzdžiui, „paradigma“, „elementas“, „aspiracijos“. Kalboje aiškumas reiškia, kad net pačią sudėtingiausią temą pranešėjas geba pateikti paprastai ir suprantamai bet kokiai auditorijai.

· Glaustumas. Kalbėkite dalykiškai, aiškiai, lakoniškai, glaustai. Taip taupysite savo ir kitų laiką. Be to, glaustumas puikiai parodo, kad gebate atsirinkti tai, kas svarbiausia, o ne pilstote iš tuščio į kiaurą.

· Gyvumas. Kalbėtojo žodis nebūtinai gali būti vaizdingas, bet turi būti įtaigus. Pavyzdžiui, venkite naudoti neiginius, verčiau juos pakeiskite teiginiais. Ypač ekspresyvų derinį, intonacinį lūžį kuria po ilgojo sakinio einantis trumpasis, kartais net iš vieno žodžio sudarytas sakinys.

Plačiau > Atsisiųsti PDF Publikuota: www.vz.lt