Kiek galėtų kainuoti brangiausia Lietuvoje pasakyta kalba? Milijonus litų… už kiekvieną žodį! Netikite? Jei tikėsime Bychovco kronika (XVI a. pradžia), Lizdeika Gediminui pasakė vos 19 žodžių, bet to pakako, kad būtų įkurtas Vilnius. Bet juk žyniui viskas paprasta. Autoritetas, valdovų pagarba… O ką daryti šiuolaikiniam žmogui, kuriam rytoj teks sakyti kalbą nuobodžiaujančiai publikai?
„Gera viešoji kalba privalo turėti gerą pradžią ir gerą pabaigą, o tarp jų – kuo trumpesnis laiko tarpas“ – tai amerikiečių rašytojo Marko Tveno žodžiai. Iš tiesų rengiant kalbą labai svarbu susikurti aiškią struktūrą: pradžią, dėstymą ir pabaigą. Tik taip galėsime klausytojus vesti prie norimo tikslo (pvz., įtikinti, kad mūsų projektas perspektyvus, produktas naudingesnis negu konkurentų ir kt.).
Sugalvokite įspūdingą kalbos pradžią – ji turi sudominti klausytojus, nes nuo pirmųjų minučių (kartais net pirmųjų sekundžių) priklauso, ar mūsų klausysis toliau.
Pasvarstykite, koks įsimenamas sakinys tiktų kalbos pabaigai. Jame turi būti išreikštas kalbos tikslas. Kai kurie garsiausi kalbėtojai savo pasisakymus pradeda rašyti nuo paskutinių sakinių, nes juose – kalbos tikslas.
Pagrindinėje pasisakymo dalyje išdėstykite tris svarbiausius argumentus tokia eilės tvarka: pirmiausia antras pagal svarbumą argumentas, tuomet silpniausias ir pagaliau – stipriausias argumentas. Eiliškumas svarbus, nes priimdamas girdimąją informaciją, žmogus geriausiai įsimena tai, kas pasakyta pabaigoje.
Pasisveikinkite
Pasinaudokite galimybe pasakyti „Labas rytas“ ar „Laba diena“ pasitenkinimo kupina šypsena, kuri sudaro įspūdį, kad esate patenkintas čia būdamas.
Prisistatykite
Pasisakykite, kas Jūs.
Patikslinkite
Šiek tiek paaiškinkite, ką savo darbe nuveikėte arba kuo šiuo metu užsiimate, kad būtų aiški jūsų kompetencija kalbėti numatytąja tema.
Tema
Paskelbkite savo pranešimo pavadinimą.
Laikas
Praneškite, kiek truks Jūsų pasirodymas.
Sužadinkite smalsumą
Praneškite, kokį parodysite filmą, kokią pateiksite anketą ar kitokių specialių priemonių, kad auditorija susidomėjusi jų lauktų.
Klausimai
Pasakykite, kada norėtumėte atsakyti į klausimus.
Gali praversti prancūzų rašytojo Antuano de Sent Egziuperi mintis: „Tekstas yra tobulas ne tuomet, kai prie jo nebėra ko pridurti, bet tuomet, kai iš jo nieko nebegalima išmesti.“