Kuo ypatinga saloje įsikūrusi Islandija?

Eksportas: Islandija“ tęsia vertimų biuro „Ars libri“ straipsnių seriją. Dalijamės kalbinėmis įžvalgomis, įdomiais faktais apie šalį ir jos verslo etiketą. Islandija – viena ekologiškiausių Skandinavijos šalių. Ji nedidelė, turinti apie 300 000 gyventojų, nors jos dydis yra 103 000 km2. „Žaliausių“ pasaulio šalių sąraše ji užima 2 vietą nusileisdama Suomijai ir yra didžiausia atsinaujinančios energijos gamintoja. Islandijoje atsinaujinanti energija sudaro 75 proc. Elektrą šioje šalyje gamina hidroelektrinės ir geoterminės elektrinės. Taip yra ir dėl to, kad Islandija atskirta nuo Europos žemynų, todėl šios šalies gyventojams tenka didesni iššūkiai sukant galvą, kaip išgyventi. Islandai rūpinasi savo gamta, todėl vykdo miškų atsodinimo programą ir riboja gaudomų jūros gėrybių skaičių. Taigi, susipažinimas su aplinkosaugos problemomis ir jautrumas šiomis problemomis šioje šalyje tikrai praverstų. O kokius kitus namų darbus verta atlikti prieš važiuojant į verslo susitikimą Islandijoje? Kaip išvengti klaidų, po kurių antro šanso gali ir nebūti? Apie visa tai šiame vertimų biuro „Ars libri“ straipsnyje.

Verslo etiketas

Punktualumas Islandijoje yra itin vertinama savybė. Jei vėluojama, verslo partnerius privaloma įspėti. Geriausia į susitikimą atvykti anksčiau, kad sutartu laiku jau prasidėtų derybos. Dėl susitikimų tariamasi kelias savaites prieš. Orientavimasis visada yra į 24 valandų laiką. Nevartokite tokių laiko nurodymų kaip „penktą vakaro“ ar panašiai. Taip pat vengtina vartoti tokius pasakymus kaip „už pusvalandžio“ ar „be penkiolikos keturios“.

Susitikus tvirtai paspaudžiamos rankos ir apsikeičiama vizitinėmis kortelėmis. Nors islandų kalba yra oficiali šalies kalba, dauguma islandų moka angliškai. Visgi prieš susitikimą derėtų įsitikinti ar partneriai kalba šia kalba. Islandijoje įprasta organizuoti verslo pusryčius, pietus ar vakarienę, nes islandams patinka darbą šiek tiek „pagyvinti“. Panašiai jie gali pasikviesti pokalbiui namo, nes nebijo demonstruoti draugiškumo ir mažiau pažįstamiems. Šios šalies gyventojai vertina nuoširdumą, todėl susitikimo metu reikėtų išsakyti visus rūpesčius. Nereikia stebėtis, jei svarbus sprendimas bus priimtas vėlai, nes islandai yra linkę juos gerai apsvarstyti. Nežadėkite to, ko negalėsite ištesėti, nes islandai tikėsis, kad jūsų pažadai nėra tik skambūs žodžiai ir pasekmes po nusivylimo bus sunku pašalinti. Hierarchiniai santykiai Islandijoje nėra griežti, beveik nematomi ir pavaldiniams įprasta kritikuoti savo vadovus.
Po susitikimo kiekvienas pasiima protokolo kopiją, kad vėliau aptartas užduotis galėtų atlikti tiksliai ir pagal nustatytą terminą. Nenustebkite, jei būsite pakviesti susitikti ne darbo reikalais.

Pasisveikinimai ir atsisveikinimai visada pažymimi tvirtu rankos paspaudimu tiek su moterimi, tiek su vyru. Pirmiausia ranka spaudžiama vyriausiam asmeniui arba pagal pareigas aukščiausio rango atstovui. Dažnai, skirtingai nei pas mus, rankų paspaudimas papildomas bučiniu į žandą, todėl nenustebkite dėl tokio gesto ir jokiais būdais neatsitraukite nuo jus bučiuojančio asmens. Rankos paspaudimas jų kultūroje asocijuojasi su švelnumu, priėmimu į jų ratą.

Nenustebkite, jei islandai į jus kreipsis vardu. Šioje šalyje tai įprasta, nes islandai neturi išskirtinių pavardžių. Asmenų titulai į juos kreipiantis taip pat nevartotini.

Apranga

Islandai vertina stilingą aprangą, todėl nederėtų rengtis „bet kaip“.  Į verslo susitikimus visada reiktų ateiti apsirengus oficialiai, jei partneriai nepageidauja kitaip. Patartina nepersipuošti. Vyrai vilki tamsius kostiumus su kaklaraiščiais. Moterys taip pat būna su tamsiais švarkais ir kelnėmis arba sijonais.

Dovanos

Islandams įprasta kviesti svečius į namus. Kai jus kviečia, atsineškite dovanėlę. Atsinešti galima likerį, vyną, kokį nors daiktą su jūsų bendrovės logotipu ar daiktą, kuris keltų asociacijų su jūsų šalimi. Atkreipiame dėmesį, kad islandai yra išlavinę skonį geram vynui, todėl ir jums reikėtų jį atidžiai išrinkti, jei dovanosite.

Žavinga šiaurietiška šalis

Islandijoje užsiimti verslu bus malonu visiems, kurie yra pratę prie šiaurietiškos kultūros ypatumų – stipraus akcento skaidrumui, kuklumo, minimalaus hierarchinių santykių buvimo, tiesios kalbos. Taip pat bus malonu, jei ir jums patinka maišyti darbą su pramogomis, nes galėsite dalykus aptarti ir ne itin oficialioje aplinkoje ir pažinti savo partnerius ne vien profesionaliame lygmenyje.

Atvejis

Lietuvių k.

Islandų k.

Kabutės

Įmonių pavadinimai skiriami kabutėmis: UAB „Ars libri“, bet rašant didžiosiomis raidėmis, kabutės nededamos, pvz., UAB ARS LIBRI.
Produktų pavadinimai skiriami pasviruoju šriftu ar kabutėmis.

Įmonių pavadinimai neskiriami kabutėmis:
KFC ehf.

Procentai

15 %

15%

Matavimo vnt.

100 g

100 g