Šv. Valentino dienos legenda

Ar žinote, kaip rašyti: „šv. Valentino diena“ ar „Šv. Valentino diena“? Nesuklysite nė vienu atveju – stilistiškai galima dvejopa šios dienos pavadinimo rašyba. Svarbu, kiek šią dieną laikote išskirtine.

Šv. Valentino diena apipinta legendomis. Šventės istorija siekia Romos imperijos laikus. Lietuvoje ši šventė pradėta švęsti tik po nepriklausomybės atgavimo 1990 m. Manoma, kad panaši šventė senovės lietuvių kultūroje buvo gegužės 13 d. – meilės deivės Mildos diena.

Meilė – tai loterija

Senovės Romoje vasario 14-oji būdavo skirta Romos dievų ir deivių karalienei – deivei Junonai. Dieną po šios šventės prasidėdavo Luperkalijos: tradiciškai ant lapelių būdavo surašomi jaunų merginų vardai, lapeliai sumetami į ąsočius, ir vaikinai burtų keliu išsirinkdavo sau partnerę „erotikos festivaliui“. Loterija dažnai baigdavosi ilgalaikiais santykiais, vedybomis. Vienais metais popiežius Gelasijus pakoregavo tradicijas ir ant lapelių atsirado šventųjų vardai. Vyrams, be abejo, šie pakeitimai nepatiko. Netrukus buvo paskelbtas dekretas, kuriuo imperatorius Klaudijus II, pramintas Žiauriuoju, uždraudė santuokas. Mat įsimylėję, vedę vyrai, anot imperatoriaus, yra prasti kariai.

Tavo Valentinas

Įstatymai prieš jausmus buvo bejėgiai: daugybė jaunuolių vis tiek norėjo tuoktis. Jaunas šventikas Valentinas padėdavo šiems jaunuoliams slapta susituokti. Valentinas kurį laiką sėkmingai laimino jaunuosius. Tačiau imperatorius sužinojo apie jo veiklą. Iš pradžių bandė prievarta atversti jį į pagonybę, vėliau įkalino ir galiausiai nukirsdino. Vasario 14-oji laikoma jo mirties diena.

Leisdamas dienas kalėjime, Valentinas pamilo regėjimo netekusią kalėjimo prižiūrėtojo dukrą. Stipriai mylėdamas ir turėdamas nežemiškų galių, Valentinas stebuklingu būdu sugrąžino merginai regėjimą. Prieš mirtį jis parašė savo mylimajai laišką, kurį pasirašė „Tavo Valentinas“. Dėl to ir šiais laikais dažnai taip pasirašinėjama.

Su Šv. Valentino diena!
С днем святого Валентина!
Priecīgu Valentīna dienu!
Valentinipäev!
Einen schönen Valentinstag!
Happy Valentine’s Day!
¡Feliz día de San Valentín!
Wszystkiego najlepszego z okazji Walentynek!
Buon San Valentino!
Ha en fin Valentinsdag!

Jūsų „Ars libri“