Gegužės 11 diena – tarptautinė buhalterių diena. Tai šventė, kuomet prisimenami visi žmonės, kurie tvarko bendrovių finansinius reikalus – moka atlyginimus, sudaro, išrašo sąskaitas, skaičiuoja pelną. Nesvarbu, ar bendrovė didelė, ar maža, apie ją girdėdami pirmiausia galvojame apie jos vadovą, galbūt pavaduotojus, asmenis, aptarnaujančius klientus, asmenis, gaminančius produktą, ar tai būtų mobiliojo telefono konstravimas ar kruopštus teksto vertimas. Neįmanoma nepastebėti pardavėjų, telefono operatorių, paslaugų vadovų, net ir redaktorių. Visgi dažnai nematomo buhalterio profesija yra ta, kurios atstovo reikia kiekvienai įmonei. Jų menas yra paskirstyti mokėjimus taip, kad ir laukiantieji liktų patenkinti, ir bendrovė nepatirtų nuostolių. Jis yra grandis, užtikrinanti, kad bendradarbiavimas tarp biuro ir vertėjo ir tarp biuro bei užsakovo tęsis. Jis lyg pamatas – jo nesimato, bet ant jo laikosi visas namas. Buhalterio dienai praėjus norime pasidalinti keletą faktu apie šią nematomą bet būtina kiekvienos organizacijos išgyvenimui profesija:
1. Lietuviškas terminas „buhalteris“ yra skolinys iš vokiečių kalbos. „Buchhalter“ yra sudurtas iš žodžių „buch“ (knyga) ir „halten“ (laikyti), pažodžiui verčiant būtų „knygų laikytojas“, bet tikslinant žodžių junginį „apskaitos tvarkytojas“. Kai kurie buhalterijos terminai yra likę nuo laikų, kuomet Europoje buvo plačiai kalbama lotynų kalba. Pavyzdžiui „debetas“ kilęs iš žodžio „debit“, kuris reiškia „jis yra skolingas“, o „kreditas“ yra kilęs iš žodžio „credit“, kuris reiškia „jis pasitiki“. Žinojimas primena, kad nors ir lotynų kalba nebekalbama, jos palikimas yra ryškus.
2. Buhalteriai nėra aukštosios matematikos specialistai. Jie atlieka paprastus matematinius veiksmus, nes daugiausiai skaičiavimo padaro kompiuteriai. Buhalterių pareiga yra analizuoti gautus duomenis ir daryti išvadas.
3. Buhalteriai turi savo globėją Šv. Apaštalą Matą, kuriam gali melstis. Jis buvo mokesčių rinkėjas senovės Capernoum miestelyje.
4. Buhalterio profesija yra viena iš perspektyviausių. JAV darbo statistikos biuras paskelbė, kad iki 2024 m. paklausa šioje srityje gali augti iki 11 proc. Rinktis šią specialybę yra taip pat perspektyvu kaip ir IT specialisto.
5. Dauguma buhalterių yra patenkinti savo darbu. Tokie duomenys buvo gauti bendrovei „Accountemps“ atlikus apklausą. Apie 70 proc. respondentų atsakė, kad jie rinktųsi šią profesiją, net jei galėtų atsukti laiką.
6. Italų matematikas Luca Pacioli yra laikomas buhalterijos tėvu, dar 1494 m. išleidęs knygą apie apskaitą. Toje knygoje „Summa de Arithmetica, Geometria, Proportioni et Proportionalita“ rašoma apie turto saugojimą, pelną, nuostolius, pajamas, kapitalą. Aprašoma sistema panaši į šiuolaikinę. Jo garbei ir paskelbta tarptautinė buhalterių diena. Jis sakydavo, kad negalima eiti miegoti neišlyginus visų kreditų ir debetų.
7. Buhalteris išrado kramtomąją gumą. Tai – Walter Diemer, dirbęs JAV bendrovėje „Fleer Corporation“ XX a. trečiame dešimtmetyje, ir sumąstęs apie ją savo laisvalaikiu.
8. Buhalteriją studijavo ir žymūs žmonės, pavyzdžiui, Mick Jagger iš „Rolling Stones“, Robert Plant iš „Led Zeppelin“ ir dainininkė Janet Jackson, tačiau pirmieji du studijų niekada nebaigė.
Nors buhalteris nėra žmogus, apie kurį pagalvojame pirmiausia išgirdę apie vieną ar kitą įmonę, be jo įmonės darbas būtų neįmanomas. Buhalteriai yra tokie pat kūrybingi kaip vertėjai. Kai kurios jų idėjos neatpažįstamai keičia pasaulį, jais būna ir dainininkai ir žymūs tango šokėjai. „Ars libri“ norėtų palinkėti, kad ši profesija ir toliau liktų dirbančiųjų labai mylima, paklausi, o jų darbas niekuomet nebūtų priimamas kaip savaime suprantamas dalykas.
Publikuota: www.15min.lt