Australija – romantiškas ir tolimas žemynas

Dauguma dabartinės Australijos populiacijos yra kilę iš Didžiosios Britanijos. Dėl to šioje šalyje dominuoja anglų kalba. Gyventojų skaičius – 20 milijonų, o 93 proc. jų yra atvykę iš Europos. Pirmieji europiečiai šį žemyną pasiekė dar 1788 m. Tam įvykiui atminti kiekvienais metais sausio 26 d. Švenčiama Australijos diena. Nors didžiausias Australijos miestas yra Sidnėjus, jos sostinė – Kanbera. Dominuojanti religija – krikščionybė.

O kaip šioje šalyje vykdomas verslas? Koks elgesys yra priimtinas? Kiek vakarietiškos kultūros pasiekė šį anapus pusiaujo esantį žemyną? Vertimų biuras „Ars libri“ pabandė tai išsiaiškinti.

Bendras suvokimas apie verslą

Australai linkę iš karto kalbėti apie esminius dalykus, todėl užmegzti ryšiams daug laiko neprireikia, o naujos idėjos jiems labai priimtinos. Visgi, bendradarbiaujant su kolegomis iš Austrijos derėtų būti kuklesniems. Jiems ne itin priimtinas perdėtas reklamavimasis ir agresyvus paslaugų brukimas. Australai ne tik tikėsis santūraus mandagumo, bet ir patys jį demonstruos. Reikia mokėti tai pajausti ir nepriimti kaip tiesos jų savikritiškumo, nes tai gali būti tik gestas. Australų kultūroje daug svarbos teikiama bendradarbiavimui, todėl vadovai dėl sprendimų konsultuojasi su pavaldiniais. Nuvykus nereikėtų per daug girtis esamomis paregybėmis ar rangu. Supratimo nebus sulaukta. Vienas iš pranašumų bendradarbiaujant su australais yra tas, kad nesutikimą, jie išreiškia tiesiogiai, o ne subtiliais ženklais. Jų kalba tiesioginė be „sparnuotų“ frazių. Darbo valandos – nuo 8:30 iki 16:30 arba nuo 9:30 iki 17:30. Dėl visų susitikimų visada yra tariamasi iš anksto. Didelis prioritetas teikiamas darbų pristatymui laiku. Nepavykus jų atlikti laiku, jūsų partneriai bus negiamos nuomonės apie jus. Australai taip pat nebėra linkę organizuoti neformalius susitikimus. Net ir ne darbo vietoje vykstantys susitikimai būna skirti aptarti projektinių užduočių įgyvendinimą. Susitikimų restoranuose metu nėra tikimasi, kad kiekvienas susimokės už save. Gali būti gėrimas ratu, vadinamas „shout“, kuomet gėrimus visiems apmoka kiekvienas susitikimo dalyvis iš eilės.

Pirmasis susitikimas

Australai gali būti linkę iš karto sveikintis neformaliai, pvz., „G’day“ (lietuviškas atitikmuo būtų „sveikas“), tačiau užsieniečiams taip elgtis nedera. Reikėtų išlaikyti šiokį tokį formalumą. Susitinkant privalu paspausti ranką, nes to nepadarymas parodo nemandagumą. Kai susitinkama su moterimis, palaukiama, kol ji pirma išties ranką. Moteris moteriai rankos nespaudžia. Taip pat privalu pasiteirauti, kaip laikosi partneriai. Susitikimuose įprasta, kad nuo pat pradžių bus kreipiamasi vardu. Jei nežinomi kolegų vardai, galima kreiptis „sir“ arba „madam“. Dalykinė kalba – standartinė anglų kalba. Nereikėtų stengtis prisiminti kuo daugiau australiškų terminų. Kalbėti galima apie orą ir sportą ir bet ką australiško, jei tai nėra iš neigiamos pusės, o religija ir politika – tabu. Australai save laiko multikultūrine tauta, todėl taip pat bloga mintis būtų diskutuoti apie aborigenų diskriminaciją. Nepadoru ir klausinėti apie asmeninį gyvenimą, nes Australijos žmonėms svarbus individualumas ir klausinėjimas privers pasijausti, kad kišamasi į asmeninę erdvę. Vėluoti nėra priimtina panašiai kaip ir vokiečių kultūroje. Dar geriau, jei atvykstama keliomis minutėmis anksčiau. Vizitinę kortelę atsinešti galima, tačiau šioje šalyje jai nėra teikiama didelė svarba, tad nereikėtų įsižeisti, jei patys australai tokios neduoda. Jie neretai nėra linkę dalyti kortelių, jei negauna užsakymo. Dovanos australų kultūroje nėra priimtinos ir gali būti laikomos bandymu papirkti. Galima atsinešti nebent nedidelę dovanėlę susijusią su šalimi, kurią atstovaujate. Susitikimo metu ji neturėtų būti suvyniota. Alkoholis susitikimų metų yra priimtinas tik retais atvejais ir atsisakymas gerti nėra laikomas įžeidimu.

Verslo apranga

Vyrai turėtų rengtis konservatyviai – tamsiu kostiumu. Moterys – tamsia vienspalve suknele arba taip pat moterišku kostiumu. Kai kur šiltesnėse teritorijose vyrai gali būti tik su marškiniais ir kaklaraiščiais ir kelnėmis-bermudomis. Jei susitinkama restorane, galima rengtis įvairiau. Stereotipai apie atsipalaidavusių žmonių kraštą ir laisvesnį aprangos kodą dalykiniuose susitikimuose negalioja.

Australai šilti ir atsipalaidavę žmonės, bet nemėgstantys per daug atvirai apie save pasakoti ir norintys turėti asmeninės erdvės. Privatumo gerbimas jiems svarbus taip pat, kaip ir taisyklių laikymasis. Yra angliškas pasakymas „sąžiningumas – geriausia politika“ (angl. „honesty is the best policy“) ir juo šioje šalyje tikrai verta vadovautis, nes žmonės čia linkę sakyti tai, ką galvoja ir to paties tikėsis iš kitų.

Kelios kalbos vartosenos taisyklės

Atvejis

Lietuvių k.

Anglų k.

Kabutės

Įmonių pavadinimai skiriami kabutėmis: UAB „Ars libri“,

bet rašant didžiosiomis raidėmis,

kabutės nededamos, pvz., UAB ARS LIBRI.

Produktų pavadinimai skiriami pasviruoju šriftu ar kabutėmis

Pavadinimai rašomi be kabučių,

bendrovės tipas rašomas po pavadinimo – Ars libri, UAB.

Procentai

15 %

15% (jei lietuviškame tekste yra proc., amgliškame gali būti „per cent“)

Matavimo vnt.

100 g

100g

Pavadinimo šriftas

Pajuodintas. Pvz., Adžikos PADAŽAS

Pajuodintas arba pasvirasis, pvz., Adjika arba Adjika

Vienaskaita ir daugiskaita

Vartojami abu variantai. Pvz.: „sūdyta silkė“ ir „sūdytos silkės“.

Vienaskaita. Pvz., Salted Herring

Plačiau > Publikuota: www.15min.lt