Parengė vertimų biuro „Ars libri“ redaktorė E. Aleksandravičiūtė, publikuota www.15min.lt, 2014-11-05
Aiški tartis, kalbos grynumas ir natūralumas – vieni svarbiausių viešo kalbėjimo įgūdžių. Tačiau vien gerų kalbos žinių nepakanka. Atlikti tyrimai atskleidė, kad kūno kalba, ar kitaip, neverbaliniai signalai, net 60–90 proc. lemia, kaip bus suvokta kalba.
Aiškiai pastebimas jaudulys, nepasitikėjimas savimi, uždarumas ar susidomėjimo trūkumas gali užkirsti kelius į sėkmingą sandorio sudarymą. Kaip klientai ar pavaldiniai gali pasitikėti žmogumi, kuris akivaizdžiai nepasitiki savimi? Vertimų biuro „Ars libri“ kalbos ekspertė pateikia keletą patarimų, padėsiančių sudaryti savimi pasitikinčio bei patikimo žmogaus įvaizdį.
Tikslūs, kontroliuojami kūno judesiai. Jei kalbėdami nuolat mosikuosite rankomis, liesite veidą, taisysitės plaukus ar rūbus, sudarysite nepatikimo, išsiblaškiusio, nervingo žmogaus įspūdį. Nederėtų rinktis ir priešingo varianto – jei laikysite rankas sukryžiuotas ant krūtinės, galite pasirodyti uždaras bei užsispyręs. Todėl reikėtų rinktis tarpinį variantą – užtikrintus bei tikslius judesius, atitinkančius tuo metu sakomą mintį. Atkreipkite dėmesį, kokius tikslius ir įtaigius rankų judesius kalbėdami naudoja laidų vedėjai, pavyzdžiui, Algimantas Čekuolis – kiekvienas jo teiginys papildomas atitinkamu, kad ir vos pastebimu, judesiu ar mimika.
Erdvės išnaudojimas. Labai svarbu kalbant prieš auditoriją išnaudoti kalbėtojui skirtą erdvę. Jei kalbą sakote ant scenos, turėtumėte laisvai judėti po sceną, prieiti arčiau auditorijos, nebijoti palikti kalbėtojui skirtos pakylos. Taip parodysite, kad pasitikite savimi ir kontroliuojate situaciją, be to, bus lengviau pasiekti žmonių susidomėjimą. Jeigu kalbate mažoje patalpoje, galioja tos pačios taisyklės, nepatartina visą laiką stovėti vienoje vietoje, pasistenkite pasitelkti nors minimalius judesius, tačiau venkite tokių nervingumą ir jaudulį išduodančių judesių kaip siūbavimas ant kojų pirštų. Tai pasitikėjimo tikrai nepridės.
Tiesi laikysena. Nesvarbu ar kalbate stovėdamas ar sėdėdamas – stenkitės išlaikyti tiesią nugarą, nesikūprinti ir nesusigūžti – galite pasirodyti pavargęs ar išsigandęs.
Akių kontaktas. Kūno kalbos sąvoka apima ne tik kūno judesius, bet ir veido mimikas. Labai svarbu kalbant su pašnekovu ar auditorija nuolat palaikyti akių kontaktą, taip sukursite asmeniškumo, artumo įspūdį. Sakydami kalbą didelei auditorijai, stenkitės nežiūrėti tik į kelis žmones, pamėginkite žvilgsniu aprėpti visus susirinkusiuosius. Jei savo žvilgsnį nukreipsite kiek aukščiau klausytojų galvų, susidarys įspūdis, kad išlaikote akių kontaktą su visais auditorijoje esančiais žmonėmis.
Verslui nuolat plečiantis, neišvengiamai užsimezga tarptautiniai verslo ryšiai. Nepamirškite, kad kiekviena valstybė turi savas kūno kalbos taisykles. Pavyzdžiui, Vakarų valstybėse toks svarbus akių kontaktas Rytuose gali pašnekovą įžeisti ar priversti nemaloniai pasijusti, o musulmoniškose valstybėse akių kontaktas tarp vyro ir moters išvis negalimas.
Šypsena. Visi puikiai žinome, kad šypsena gali pralaužti net storiausius ledus. Nesvarbu, ar esate verslo susitikime, ar konferencijoje, ar darbo pokalbyje – šypsena suveiks visur. Juk tai pats paprasčiausias ir natūraliausias būdas parodyti, kad pasitikite savimi, esate teigiamai nusiteikęs pašnekovo atžvilgiu ir linkęs bendrauti. Tyrimai parodė, kad vien šypsena gali lemti 8–20 proc. išaugusius pardavimus.
Kaip yra pasakiusi žymi amerikiečių modernaus šokio šokėja ir choreografė Martha Graham – „kūnas niekada nemeluoja“. Galite nuslėpti savo mintis, bet kūnas vis vien išduos tikrąsias emocijas. Todėl pasistenkite kuo geriau įvaldyti kūno kalbą, kad visose situacijose atrodytumėte bei jaustumėtės stiprus ir savimi pasitikintis.
Plačiau > Publikuota: www.15min.lt