Kaip sukurti originalų sveikinimo tekstą?

Ruošiantis žiemos šventėms, vienas svarbiausių darbų, padedantis palaikyti šiltus santykius ir patiems susikurti jaukią šventinę nuotaiką, yra kalėdinių sveikinimų rašymas. Per Kalėdas nuoširdžiu, apgalvotu sveikinimu turime galimybę parodyti artimiesiems, draugams ir kolegoms, kaip juos vertiname. Rasti gražų šventinį atviruką šiais laikais iš tiesų nesunku: su nemenkais sunkumais susiduriame tada, kai tenka sukti galvą, ką jame parašyti. Juk, atrodo, visi gražiausi žodžiai taip dažnai kartojami, kad yra tapę banalūs ir neįdomūs…
Net jei atviruke jau yra trumpas sveikinimo tekstas, paprastai norime pridėti ką nors nuo savęs, taip sukurdami šiltesnio, asmeniškesnio sveikinimo įspūdį, ypač jei rašome artimiems draugams ar giminaičiams.
Labai svarbu pasirinkti tinkamą sveikinimo toną, atsižvelgiant į tai, kokie santykiai sieja jus su adresatu. Rašant mažiau pažįstamiems asmenims, pavyzdžiui, kaimynams ar kolegoms, reikėtų vengti familiarumo, nedera nesantūriai reikšti savo draugiškumo ir jausmų. Tokiu atveju jūsų pagrindinis tikslas – tiesiog parodyti sveikinamajam pagarbą, dėmesį, o ne šilumą ir meilę, tad ir sveikinimo tekstas turėtų būti atitinkamas. Tai ypač pasakytina apie vyresnius ar viršesnius asmenis, kurie dėl netinkamai parinktų žodžių gali palaikyti jus įžūliais.
Rašant oficialius sveikinimus, būtina laikytis tam tikrų taisyklių. Nors daugelis iš jų atrodo puikiai žinomos, čia verta paminėti keletą kalbininkų patarimų. Paprastai tokie sveikinimai pradedami žodžiais gerbiamas, -a, arba gerbiamasis, -oji. Taisyklingos abi formos, tačiau, pasak specialistų, pirmenybė teiktina pastarajai. Geriau vengti neretai pasitaikančio sutrumpinimo gerb. – jis gali sudaryti įspūdį, kad skubėjote, arba kad jums menkai terūpi etiketo normos. Visus kreipinio žodžius (taip pat ir pareigas) reikėtų rašyti didžiąja raide: Gerbiamoji Mokytoja, Gerbiamasis Direktoriau. Norint išreikšti ypač didelę pagarbą, galima vartoti prieveiksmį didžiai su neįvardžiuotine būdvardžio forma, pavyzdžiui: Didžiai gerbiamas Viršininke. Nepamirškime, kad pasirašant po žodžių pagarbiai, su pagarba ar jus gerbiantis (-i) nededamas kablelis.
Tačiau, sveikinant bičiulius ir giminaičius, nebūtina griežtai laikytis etiketo normų. Ieškant būdų, kaip nudžiuginti artimuosius, yra daugiau erdvės pasireikšti fantazijai. Galite naudoti eiles, citatas, puikiai tiks ir humoristiniai sveikinimai. Jei su sveikinamaisiais nesimatėte ilgesnį laiką, išties nebloga mintis – kartu pridėti šeimos ar asmeninių nuotraukų. Galbūt jūsų šeimoje pastaruoju metu įvyko svarbių pokyčių? Sveikinimo laiške ar net atviruke galite trumpai paminėti svarbiausias naujienas – tai padarys sveikinimą šiltesnį, padės sukurti asmeniškumo įspūdį. Žinoma, reikėtų nepamiršti, kad kalėdinis sveikinimas – tikrai ne vieta išsamiai dėstyti visą šeimos istoriją.
Artimų draugų, giminaičių, šeimos narių greičiausiai nenorėsite sveikinti pernelyg bendromis, formaliomis frazėmis, kurios dažnai jau ir taip būna atviruke. Jei dovanosite atviruką su iš anksto įrašytu, o ne jūsų pačių sukurtu ar užrašytu tekstu, jūsų artimiesiems perskaičius tokį sveikinimą gali atrodyti, kad jūs dėl ko nors pykstate. Tad verčiau palikite trafaretinius sveikinimus mažiau pažįstamiems adresatams.
Dažnai pasitaikanti problema – pradėję per daug jaudintis ir intensyviai galvoti, ką originalaus, gražaus ir prasmingo parašyti, tik užblokuojame savo kūrybinį mąstymą. Nuo ko gi reikėtų pradėti? Patarimas būtų toks: prieš imdami rašiklį, įsižiūrėkite į turimą atviruką ir ramiai pagalvokite apie žmogų, kuriam jis skirtas. Paklauskite savęs, ko labiausiai norėtumėte šiam žmogui palinkėti švenčių proga. Atėjusią mintį užrašykite popieriaus lape (jokiu būdu ne pačiame atviruke!). Dabar dar kartą permąstykite bendrą idėją, kurią norite perteikti, ir ją išplėskite. Paprastas pavyzdys – jei pagalvojote: „Tikiuosi, ateinantys metai jam / jai bus tikrai geresni…“, galite suformuluoti tokį sakinį: „Linkiu, kad šios Kalėdos Tau būtų sėkmingų ir laimės kupinų metų pradžia!“ Patarimas pirma užsirašyti sveikinimą atskirame popieriaus lape galbūt skamba pernelyg paprastai ar net primityviai, tačiau patys įsitikinsite, kad tai labai veiksmingas būdas sumažinti įtampą, kylančią dėl baimės sugadinti atviruką, kuri dažnai trukdo atsipalaiduoti ir rasti tinkamus žodžius.
Galbūt rašydami sveikinimą nuspręsite pašmaikštauti. Tokio pobūdžio sveikinimus geriausia rinktis, kai sveikinami artimi, labai gerai pažįstami žmonės. Originalus humoristinis sveikinimas gali būti puikus būdas pralinksminti sveikinamąjį ir parodyti, kiek įdėjote pastangų. Kad toks sveikinimas būtų vykęs, svarbu atkreipti dėmesį į keletą dalykų. Pirmiausia, kadangi jūsų tikslas – parodyti dėmesį adresatui, pasistenkite žodį „tu“ vartoti dažniau nei žodį „aš“. Per daug egocentriškas tekstas, kuriame pokštaujama, pavyzdžiui, tik apie tai, kaip jūs ieškojote dovanos, nepaliks gero įspūdžio. Dar svarbiau – pagalvokite, ar jūsų humoras ne per grubus, ar jis bus priimtinas konkrečiam adresatui. Jokiu būdu neperženkite ribos tarp pokšto ir įžeidimo, nors jums patiems jūsų idėja ir atrodytų labai juokinga. Ypač didelis dėmesingumas reikalingas drąsų humoristinį sveikinimą rašant ne vienam asmeniui, o kolektyvui, pavyzdžiui, visiems įmonės darbuotojams. Jei kyla abejonių, ar sukurtas tekstas tikrai yra taiklus, šmaikštus ir tinkamas, perskaitykite sveikinimą kam nors, kas galėtų jį objektyviai įvertinti iš šalies.
Kalėdiniu sveikinimu tinka išreikšti padėką, padrąsinti, pralinksminti, prisiminti bendrą patirtį, siųsti šiltus linkėjimus. Bet kuriuo atveju svarbu įsivaizduoti save adresato vietoje ir pagalvoti, ar norėtumėte gauti tokį sveikinimą.

Šaltiniai:
Sigita Sereikienė „Keletas patarimų, kaip rašyti sveikinimus artėjančių švenčių proga“, http://www3.lrs.lt/docs2/NJOUHJFZ.PDF
Krystie Bohmer „Original ideas of what to write in a birthday card“, http://www.helium.com/items/1811685-greeting-card-sentiments