Trumpiausios metų nakties belaukiant

Artėja ilgiausia metų diena ir trumpiausia naktis. Senoji šimtmečius minima (rašytiniuose šaltiniuose – nuo 1372 m.) lietuvių saulėgrįžos šventė, vadinamosios Rasos, vėliau sutapatinta su Šv. Jono vardu ir pavadinta Joninėmis. Simonas Daukantas rašė, kad seniau Rasos buvo švenčiamos keturiolika dienų (nuo gegužės pabaigos). Nors senoji šventės prasmė, galima sakyti, išnykusi, liko pagrindinės šventės apeigos: vainikų pynimas, kupoliavimas, laužų deginimas. Svarbiausi Joninių elementai tebėra ugnis, vanduo, žolynai.
Nuo seno manyta, kad trumpiausia naktis yra stebuklinga. Tikėta, kad vidurnaktį pražysta papartis, kurį radęs žmogus tampa aiškiaregiu, gali girdėti gyvūnų kalbą, kitų žmonių mintis. Būta ir prietarų, pavyzdžiui, einant gilyn į mišką šiukštu neatsigręžti atgal, o ieškoti paparčio žiedo galima tik po vieną. Birželio 24 d. išvakarėse moterys rinkdavo įvairias vaistažoles – kupoliaudavo, nes tikėta, kad šiuo metu žolelės įgyja ypatingų gydomųjų ir magiškų galių. Pavyzdžiui, jonažolė galinti išgydyti net 99 ligas! Šią naktį stebuklinga pavirstanti ir rasa. Žmonės rinkdavo jos lašus ir laukdami gausaus derliaus barstydavo daržus.
Mistifikuota naktis ypač tinka spėjimams apie meilę, vestuves. Merginos, apsivilkusios baltais lino rūbais, pindavo vainikus ir spėliodavo ateitį. Štai keletas būdų:
• Jei norite sužinoti konkretaus jaunuolio jausmus, Joninių naktį prisiskinkite ramunių žiedų ir spėliokite, myli ar nemyli.
• Norėdamos išsiaiškinti, ar greitai ištekėsite, nupinkite du vainikus, Joninių naktį (vidurnaktį) uždėkite ant jų po degančią žvakelę ir paleiskite į upę ar ežerą. Jei vainikai plaukdami susitiks ir nuplauks kartu – tai geras ženklas, reiškiantis, kad ištekėsite arba liksite su mylimuoju, jei vainikai išsiskirs, deja, nutrūks ir santykiai.
• Jei norite ištekėti už konkretaus jaunikio, Joninių naktį susiraskite jį ir susikibę rankomis pašokinėkite per laužą.
• Mergina, norinti pamatyti savo išrinktąjį, Joninių naktį prieš eidama miegoti po pagalve turi pasidėti aguonų.

Sveikiname Jonus ir Janinas! Visiems linkime smagios trumpiausios nakties!